19 Temmuz 2024
  • İzmir36°C
  • İstanbul28°C
  • Antalya30°C
  • Ankara28°C

19. AKBANK KISA FİLM FESTİVALİ BAŞLIYOR

19 yıldır her yaştan sanatseveri kapsayan bir festival kültürü yaratan Akbank Kısa Film Festivali başlıyor!

19. AKBANK KISA FİLM FESTİVALİ BAŞLIYOR

26 Nisan 2023 Çarşamba 10:05

TURİZMİN SESİ


Kısa filmlerin yapımını özendirmek, bu alanda yeni yapımları teşvik etmek ve ülke sinemasına katkıda bulunan yeni sinemacıları destelemek amacıyla, 19 yıldır her yaştan sanatseveri kapsayan bir festival kültürü yaratan Akbank Kısa Film Festivali başlıyor! 30 yıldır Türkiye’nin sanat ekosistemini kapsayan Akbank Sanat’ta gerçekleşecek olan 19. Akbank Kısa Film Festivali, 2 - 12 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek. 

19-akbank-kisa-film-festivali-basliyor.jpg19. Akbank Kısa Film Festivali sinema sanatı için kısa filmin öncü rolünün bilinciyle, bu alanda bir platform oluşturmak üzere, bu yıl hem Akbank Sanat binasında hem de çevrimiçi olarak takip edilebilecek. Festivalin çevrimiçi gösterimleri, filmonline.akbanksanat.com internet adresi üzerinden yapılacak.

71 ülkeden toplam 2237 kısa filmin başvurduğu Akbank Kısa Film Festivali, ‘Festival Kısaları’, ‘Dünyadan Kısalar’, ‘Genç Bakışlar’, ‘Kısadan Uzuna’, ‘Deneyimler’, ‘Belgesel Sinema’, ‘Perspektif’, ‘Özel Gösterim’ ve ‘Forum’ bölümlerinden oluşuyor. Dünya festivallerinde yer almış birçok filmin yanı sıra çok sayıda Türkiye prömiyeri yapacak yeni filmlerin yer aldığı, 36 ülkeden 88 kısa ve 3 uzun metraj film festivalde seyirciyle buluşacak. 

Festival’in DENEYİMLER bölümünün konuğu, dünya sinemasının önemli isimlerinden Norveçli yönetmen Jonas Matzow Gulbrandsen. Yönetmenle yapılacak bir masterclass, uzun metraj fimi Valley Of Shadows ve kısa mesaj filmleri Everything Will Be Ok ve Darek programda yer alıyor. 

KISADAN UZUNA da bu yıl uluslararası alanda başarılı yapımlara imza atan genç yönetmen Umut Aral var. Yönetmenin deneyimlerini aktardığı bir söyleşi, ilk uzun metraj filmi İyi Oyun ve ödüllü kısa filmleri Çarpışma ve Otuzdört festival programında.

BELGESEL SİNEMA bölümünde çok sayıda seçkin belgeselin yanı sıra, Mahmut Fazıl Coşkun yönetmenliğindeki Crossroads filmi programda yer alıyor. Yönetmen, filmin yapımcısı Bulut Reyhanoğlu ile yapacağı söyleşi ile belgesel film deneyimlerini festival takipçileriyle paylaşacak. 

FORUM bölümünde ise kısa filmlerin fikir aşamasından itibaren desteklenmesi amacıyla düzenlenen KISA FİLM SENARYO YARIŞMASI yer alıyor. Bu yıl 572 senaryonun başvurduğu yarışmada finale kalan 8 senaryo arasından en iyi senaryo festivalde belirlenecek.

Bu yıl festivalde ÖZEL GÖSTERİM bölümü İtalyan kısa filmlerine ayrıldı. 

19-akbank-kisa-film-festivali-basliyor-001.jpg

19. AKBANK KISA FİLM FESTİVALİ ATÖLYE SÖYLEŞİ PROGRAMI 

19. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında yer alan atölye söyleşi programında Gülse Birsel, Aleyna Seymen, Ekin Koç, Emir Etminan, Berkay Ateş, Mustafa Kara, Deniz Şaşmaz Oflaz, Serkan Çakarer, Gönenç Uyanık, Aslı Dadak, Barış Yıkılmaz, Mine Pakel, Saki Çimen, Fırat Terzioğlu, Yalın Özgencil, Utku Gürler gibi çok sayıda sanatçı, kendi alanlarındaki deneyimlerini festival takipçileriyle paylaşacak. 
19. Akbank Kısa Film Festivali hakkında detaylı bilgi için:
akbankkisafilmfestivali.com

19. Akbank Kısa Film Festivali Programı

02.05.2023 Salı

11:00  Perspektif ( A )

A1    Hareket Eden Her Şey Canlıdır    11’
A2    Kennedy’nin Doğuşu         16’
A3    Dosya                    20’
A4    İngiliz Çocuklar             15’
    
13:00  Festival Kısaları ( A )

A1    Yazın Sonu        12’
A2    Rutubet        20’
A3    Bugün Değil        14’
A4    Farklı Bir Yas        13’

15:00  Atölye
Foley Atölyesi - Aleyna Seymen

16:00  Özel Gösterim ( A )

A1    Savaş Bittiğinde    5’
A2    Kraliçe         20’
A3    68.415        20’
A4    Tria            17’
A5    Sonnenstube        7’

18:30  Söyleşi
Yazarlık Üzerine - Gülse Birsel

20:30  Dünyadan Kısalar ( A )

A1    Her Şey Bir Anda  8’
A2    Persona  6’
A3    Lütfen Hatta Kalınız  19’
A4    Anne Babam Beni Görmeye Gelecek Mi   28’

03.05.2023 Çarşamba

11:00  Perspektif ( B )

B5    İntihar Bekçisi    12’
B6    Amok            14’
B7    Ben ve O        23’
B8    Fidan            14’

13:00  Festival Kısaları ( B )

B5    Adres16’
B6    Gece Babamızı Ararken 19’
B7    Bahçeler Put Kesi̇ldi̇  20’

15:00  Atölye
Yapım Tasarımı Atölyesi - Aslı Dadak, Barış Yıkılmaz

16:00  Dünyadan Kısalar ( B ) 

B5    Bir Komplo Adamı    19’
B6    Geride Bırakılan    21’
B7    Eylülde Kar        20’     
   

18:30  Söyleşi
Oyunculuk Üzerine: Ekin Koç

20:30  Deneyimler ( A )

A1    Darek  15’
A2    Her Şey İyi Olacak    24’
A3    Karanlıklar Vadisi    91’

04.05.2023 Perşembe 

11:00  Perspektif   ( C )

C9    Rahat Bir Ev  13’
C10    Benim Hakkımda 15’
C11    Affricate  26’
C12    O Sırada Henüz    8’

13:00  Festival Kısaları  ( C )

C8    Leyla 14’
C9    Koyun20’
C10    Birlikte Yalnız 20’

15:00  Atölye
Senaryo Atölyesi - Mustafa Kara

16:00  Perspektif   ( D )

D13    Garrano 14’
D14    Kule  20’
D15    Kirazlar15’
D16    Suyu Bulandıran Kız 11’

18:30  Söyleşi
Film Müziği ve Anlatıma Etkisi - Mine Pakel, Saki Çimen


20:30  Dünyadan Kısalar ( C )

C8    Adil Oyun 17’
C9    Kız Arkadaşım 17’
C10    Tsutsue  16’
C11    Minibüste Üç Gün Önce 18’
05.05.2023 Cuma

11:00 Perspektif ( E ) 

E17    Çin Böreği Rüyası  10’
E18    Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada 18’
E19    Bana Bakacak Mısın 20’
E20    Uzak Ayna  18’

13:00  Festival Kısaları   ( D )

D11    Salça 12’
D12    Ben Tek Siz Hepiniz  14’
D13    Komşu Sesler  18’
D14    Lekesiz 17’

15:00  Atölye
Oyunculuk Atölyesi - Berkay Ateş

16:00  Perspektif ( F ) 

F21    Sıfır Noktası        7’
F22    Xerxes’in Tahtında  16’
F23    Son Gölge        3’
F24    45. Paralel        15’
F25    Fraktal: Para Adam   20’

18:30  Söyleşi
Post Prodüksiyon Sürecinde Ses Dünyası - Yalın Özgencil, Utku Gürler

20:30  Dünyadan Kısalar ( D )

D12    Buz Tüccarları  14’
D13    Annemin Hüzünlü Ninnileri15’
D14    Hep Aynı                15’
D15    Amfibiler Kongresi 16’

06.05.2023 Cumartesi

11:00 Perspektif ( G ) 

G26    Labirent        4’
G27    Temassız        12’
G28    Çöl Işıkları        18’
G29    Yıldızların Ekimi    25’

13:00    Perspektif ( H ) 

H30    Bergie                7’
H31    Burası Si̇ze Göre Deği̇l    15’
H32    Daha da Uzağa        24’
H33    Kıt                15’

15:00  Atölye
Fragman Atölyesi - Fırat Terzioğlu

16:00 Belgesel Sinema ( A )

A1    Crossroads    65’

18:30 Söyleşi  
Belgesel Sinema - Mahmut Fazıl Coşkun, Bulut Reyhanoğlu

20:30  Festival Kısaları ( A )

A1    Yazın Sonu        12’
A2    Rutubet        20’
A3    Bugün Değil        14’
A4    Farklı Bir Yas    13’

07.05.2023 Pazar

11:00  Perspektif ( I ) 

I34    Ayarlanma        17’
I35    Ataların Uykusu    33’
I36    Sirenler        13’

13:00    Genç Bakışlar ( A )

A1    Yarından Mektup    7’
A2    E-duygu        5’
A3    Küçük Hiçler        9’
A4    İtiraf            8’
A5    O2Net            3’
A6    Rutin            5’

15:00  Atölye
Kurgu Atölyesi - Emir Etminan

16:00 Dünyadan Kısalar ( A )

A1    Her Şey Bir Anda                  8’
A2    Persona                      6’
A3    Lütfen Hatta Kalınız                 19’
A4    Anne Babam Beni Görmeye Gelecek Mi     28’

18:30 Söyleşi
Dijital Platformlar ve Sinema İlişkisi - Deniz Şaşmaz Oflaz, Serkan Çakarer, Gönenç Uyanık

20:30     Festival Kısaları ( B )

B5    Adres                16’
B6    Gece Babamızı Ararken    19’
B7    Bahçeler Put Kesi̇ldi̇        20’

09.05.2023 Salı

11:00 Perspektif ( J ) 

J37    Megalopolis        6’
J38    Fırtına            18’
J39    Etten Yapılmış    18’
J40    Dolma            18’

13:00   Deneyimler ( A )

A1    Darek            15’
A2    Her Şey İyi Olacak    24’
A3    Karanlıklar Vadisi    91’

16:00    Dünyadan Kısalar ( B ) 

B5    Bir Komplo Adamı    19’
B6    Geride Bırakılan    21’
B7    Eylülde Kar        20’        
 

18:30 Söyleşi
Deneyimler - Jonas Matzow Gulbrandsen

20:30 Festival Kısaları  ( C )

C8    Leyla            14
C9    Koyun            20
C10    Birlikte Yalnız    20

10.05.2023 Çarşamba

11:00  Perspektif  ( K )

K41    Herkesin Yapabileceği Bir Şey    16’
K42    Gelen Geçen                18’
K43    Yön Değiştiren Fırtınanın Anıları    14’
K44    Körfez                            17’

13:00  Perspektif  ( A )

A1    Hareket Eden Her Şey Canlıdır    11’
A2    Kennedy’nin Doğuşu         16’
A3    Dosya                    20’
A4    İngiliz Çocuklar             15’

16:00 Dünyadan Kısalar ( C )

C8    Adil Oyun            17’
C9    Kız Arkadaşım        17’
C10    Tsutsue            16’
C11    Minibüste Üç Gün Önce    18’

20:30 Kısadan Uzuna ( A )

A1    Otuzdört    15’
A2    Çarpışma    17’
A3    İyi Oyun    114’


11.05.2023 Perşembe 

11:00  Perspektif  ( B )

B5    İntihar Bekçisi    12’
B6    Amok            14’
B7    Ben ve O        23’
B8    Fidan            14’

13:00  Genç Bakışlar ( A )
A1    Yarından Mektup    7’
A2    E-duygu        5’
A3    Küçük Hiçler        9’
A4    İtiraf            8’
A5    O2Net            3’
A6    Rutin            5’

16:00  Dünyadan Kısalar  ( D )

D12    Buz Tüccarları            14’
D13    Annemin Hüzünlü Ninnileri     15’
D14    Hep Aynı                15’
D15    Amfibiler Kongresi            16’

18:30 Söyleşi
Kısadan Uzuna - Umut Aral

20:30     Festival Kısaları  ( D )

D11    Salça                12’
D12    Ben Tek Siz Hepiniz        14’
D13    Komşu Sesler                    18’
D14    Lekesiz            17’

12.05.2023 Cuma 

11:00  Perspektif  ( E )

E17    Çin Böreği Rüyası                10’
E18    Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada    18’
E19    Bana Bakacak Mısın                        20’
E20    Uzak Ayna                    18’


 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.