25 Haziran 2024
  • İzmir38°C
  • İstanbul33°C
  • Antalya31°C
  • Ankara33°C

2019'UN GÖBEKLİTEPE YILI İLAN EDİLMESİYLE GERÇEKLEŞEN TANITIMLARA BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerlerinin ticari işletmesini yapan Anadolu Kültürel Girişimcilik (AKG), Göbeklitepe için özel bir sergi düzenledi

2019'un Göbeklitepe yılı ilan edilmesiyle gerçekleşen tanıtımlara bir yenisi daha eklendi

26 Ekim 2019 Cumartesi 19:56

TURİZMİN SESİ


İstanbul Harbiye Askeri Müzesi'nde ziyarete açılan Bereketli Hilal Sergisi, dokumadan mücevher ve takı tasarımına, heykelden mühür koleksiyonuna birçok eseri barındırıyor. Sergide Fırat Neziroğlu, Özge Günaydın ve Eren Şahan Bağcı gibi sanatçıların imzası bulunuyor. #TarihYenidenYaziliyor etiketi ile açılan ‘Bereketli Hilal’ Sergisi, 28 Ekim tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Sanatçılarla iş birliği yapıldı
İstanbul Harbiye Askeri Müzesi, 1 hafta boyunca çok özel bir sergiye ev sahipliği yapacak. 2019'un Göbeklitepe yılı ilan edilmesiyle gerçekleşen tanıtımlara bir yenisi daha eklendi. Anadolu Kültürel Girişimcilik, sanatçılarla iş birlikteliği yaparak Bereketli Hilal Sergisi'ni ziyarete açtı.  Sergide Fırat Neziroğlu, dönemin sosyal hayatını buğday ve başak gibi figürlerde imgeleyerek eserlerini, dokuma üzerinden ışık yansımaları ile ifade ediyor. Sergiye katılan bir diğer sanatçı heykeltıraş Özge Günaydın, bu zamana kadar kazılarda gün yüzüne çıkarılan taş kabartmaları ve doğa motiflerini ‘Fertile Crescent by Özge Günaydın’ mühür koleksiyonu ile sunuyor. Tasarımcı Eren Şahan Bağcı ise kazı bölgesinde keşfedilen motiflerden 2019 Göbeklitepe Yılı için bir mücevher ve takı koleksiyonu sergiliyor.

Halil Korkmaz: Göbeklitepe’nin sanatsal ve kültürel değerini göstermek istedik
UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınan Göbeklitepe'nin sadece Türkiye'nin değil, dünya tarihinin evrensel bir parçası olduğunu ifade eden Anadolu Kültürel Girişimcilik İcra Kurulu Başkanı Halil Korkmaz, “Mısır piramitlerinden ve İngiltere'deki Stonehenge anıtından yaklaşık 7500 yıl daha eski bir geçmişe sahip olan Göbeklitepe, insanlık tarihine ilişkin bilinen tüm bilgilerin yeniden yazılmasını sağlayan, tarihin sıfır noktası olarak adlandırılan muazzam bir değerimiz. Anadolu'nun tarihi ve kültürel zenginliğini en açık biçimde ortaya koyan Göbeklitepe'yi muhafaza etmek, gelecek kuşaklara aktarmak için bizlere büyük görev ve sorumluluklar düşüyor. Biz de Anadolu Kültürel Girişimcilik olarak Göbeklitepe’nin tarihsel olduğu kadar sanatsal ve kültürel değerini herkese göstermek için katkı sağladığımız Bereketli Hilal Sergisi'ne herkesi bekliyoruz” dedi.
 

Kaynak: Haber Kaynağı
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.