19 Eylül 2021
  • İzmir30°C
  • İstanbul22°C
  • Antalya25°C
  • Ankara23°C

BENTOUR REİSEN: TEST MALİYETLERİ TURİSTLERİ ZORLUYOR

Tarihinin en zor sezonunu geride bırakan Turizm Sektörü, önümüzdeki dönemlerde de kolay olmayan bir Turizm sezonuna hazırlanıyor

Bentour Reisen: Test Maliyetleri Turistleri zorluyor

08 Ocak 2021 Cuma 15:07

TURİZMİN SESİ


Eldeki verilere göre 2021 sezonunun da çok başarılı olmayacağı kendini şimdiden belli ediyor. Bentour Yönetim Kurulu Başkanı, Kadir Uğur Pandemi ile ilgili; “Türkiye 2020 Yaz sezonunda aldığı kararlar ve uygulamalar ile dünyaya örnek oldu.  Bilindiği üzere Batı Avrupa Ülkeleri, bilhassa Almanya, Türkiye'den çıkışlarda ve Almanya'ya girerken PCR Testi istiyordu. T.C. Sağlık Bakanlığı’nın almış olduğu yeni karar ile Türkiye’ye girişlerdeki PCR Testi uygulaması ile turistlerin ödeyeceği masraflar ikiye katlandı. Bu uygulama turistleri zor durumda bırakmış bulunuyor. Bu yüzden az olan rezervasyonlarda daha da azalma görmekteyiz.
 
Türkiye’de kişi başı 30 € olan PCR Test ücreti, Almanya’da 60 €, İsviçre'de de 160 CHF (150 €) olduğuna değinen Uğur: “Örneğin Almanya'dan gelen 2 çocuklu bir aile bu durumda 360 € PCR Test ücreti ödemek zorunda”. Bu masraflar orta seviyede bir turistin ödeyemeyeceği düzeyde. 
 
Bu yüzden Türkiye’ye gelecek turistlerin geldikleri ülkelerde oluşan PCR Test masraflarının bir kısmını Bentour olarak üstlenme kararını aldıklarını belirten Kadir Uğur: “Geçen 2020 Yaz sezonunda da uygulamış olduğumuz benzer bir aksiyon kamuoyunun da olumlu karşılandı ve fevkalade güzel geri dönüşler aldık ve rezervasyonlarımıza ivme kazandırdık. Türkiye’den çıkarken oluşacak PCR test masrafları da Türkiye'deki otelcilerimiz tarafından karşılanırsa, turistlerin önündeki bu ek masraf engelini ortadan kaldırabiliriz. 

Turizmde çok krizler yaşadık ve bu krizleri de hep başarı ile aştık. Bu büyük krizi de hep beraber aşacağımız inancındayım. T.C. Turizm Bakanlığımızın da bu yolda bizleri ve turistleri yalnız bırakmayacağı inancındayız. İnşallah yine en kısa zamanda güzel günler ve daha iyi sezonlar bizimle olacak” şeklinde düşüncelerini aktardı. 


 

Kaynak: Haber Kaynağı
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.