26 Mayıs 2024
  • İzmir23°C
  • İstanbul18°C
  • Antalya27°C
  • Ankara13°C

BURSA'NIN KESTANE ŞEKERİ DÜNYAYI FETHEDİYOR

Bursa'nın geleneksel lezzeti kestane şekeri, Kardelen markasıyla 35 ülkeye ihraç ediliyor

Bursa'nın Kestane Şekeri Dünyayı Fethediyor

18 Eylül 2023 Pazartesi 11:28

TURİZMİN SESİ- HABER FOTO-BORA ÖZGEN


BURSA- Kardelen Kestane CEO'su Mümin Akgün, bu başarı hikayesini TURİZMİNSESİ.COM ile paylaştı. Kestane şekeri, Bursa'nın en meşhur tatlılarından biri. Ancak bu tatlıyı yapmak hiç de kolay değil. Mümin Akgün, kestane şekerinin üretim sürecini anlattı: "Kestane şekeri yapmak çok meşakatli bir iştir.

kardelen-kestane-ceosu-mumin-akgun-002.jpg

Kestaneler ağaçtan toplandıktan sonra dikenli kabuklarından temizlenmesi gerekiyor. Bu çok ince bir işçilik istiyor. Sonra kestaneler haşlanıyor ve şerbetleniyor. En sonunda da kestane şekeri olarak paketleniyor. Biz Kardelen olarak en kaliteli kestaneleri seçiyoruz ve 1 sene önceden stokluyoruz. Böylece 12 ay boyunca taze ve lezzetli kestane şekerleri sunabiliyoruz."

kardelen-kestane-ceosu-mumin-akgun.jpgKardelen Kestane, sadece yurt içinde değil, yurt dışında da büyük ilgi görüyor. Özellikle Fransa'da çok sevilen bir marka haline geldi. Mümin Akgün, bu başarının sırrını şöyle açıkladı:"Fransa'da kendi kestane şekerleri var ama bizimki daha farklı. Biz Fransızlara hem klasik kestane şekerimizi hem de marangle ve mahrem confit adını verdiğimiz özel ürünlerimizi gönderiyoruz. Marangle, çikolata kaplı kestane şekeri, mahrem confit ise içi meyve dolgulu kestane şekeri. Bu ürünlerimiz Fransa'da Carrefour ve Monopoly gibi büyük marketlerde satılıyor. Fransızlar çok zor beğenir ama biz onlara Kardelen'i sevdirdik." Dedi.

kardelen-kestane-ceosu-mumin-akgun-001.jpgKardelen Kestane, Fransa'nın yanı sıra 35 ülkeye daha ihracat yapıyor. Almanya, İngiltere, Hollanda, Belçika, İsviçre, İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Gürcistan, Ermenistan, İran, Irak, Suriye, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Yemen ve Mısır gibi ülkelerde de Bursa'nın gururu kestane şekerini tanıtıyor.Mümin Akgün, hedeflerinin daha fazla ülkeye ulaşmak olduğunu söyledi: "Bizim vizyonumuz Bursa'nın kestane şekerini dünyaya tanıtmak.

kardelen-kestane-ceosu-mumin-akgun-004.jpg

Bu yüzden kalitemizden ödün vermeden çalışıyoruz. Her yıl ihracatımızı artırıyoruz. Daha fazla insanın bu lezzeti tatmasını istiyoruz."
 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.