25 Haziran 2024
  • İzmir38°C
  • İstanbul33°C
  • Antalya31°C
  • Ankara33°C

DTO ANTALYA ŞUBESİ’NDEN DENİZCİLİK TARİHİNE IŞIK TUTACAK ESER

Yüzyıllardır deniz ticaretinin kritik noktalarından birisi olan Akdeniz'in incisi Antalya, eşsiz tarihine ışık tutan kapsamlı bir esere kavuştu

DTO Antalya Şubesi’nden Denizcilik Tarihine Işık Tutacak Eser

18 Mayıs 2022 Çarşamba 16:23

TURİZMİN SESİ


İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi tarafından yayına hazırlatılan ve editörlüğünü Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Şimşek'in yaptığı "Antalya’nın Denizcilik ve Deniz Ticareti Tarihi" kitabı, Antalya’nın denizcilik tarihini anlatan monografi özelliğindeki ilk eser. Tarihsel açıdan Antalya’nın çeşitli alanlarda rol aldığı tüm süreçlerin detaylı olarak yer aldığı kitaba, 18 bilim insanı, akademisyen ve araştırmacı destek verdi. 

İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, yaptığı açıklamasında:  "Asırlardır Akdeniz’de deniz ticaretine önemli katkılar sunan ve günümüzde de en önemli turizm destinasyonlarından olan Antalya’nın denizcilik yönünün anlatıldığı bu kitap Antalya’nın denizcilik tarihi bakımından önemli bir başlangıcı ifade etmektedir. Bugüne kadar denize yaslanan şehrin denizcilik tarihini konu alan monografi niteliğinde bir çalışmanın olmaması ise bu kitabın değerini artırmaktadır. Diğer taraftan günümüze kadar gelmiş en eski tersane olması dolayısıyla Alanya ile birlikte Türk denizcilik geleneğinin oluşmasında önemli merkezlerden olan Antalya’nın Türk denizciliğinin temelini teşkil etmesi nedeniyle bu çalışmanın bölge denizcilik tarihini aydınlatma yolunda bir adım olduğu düşünülmektedir."dedi.

Eserin, bilim insanlarına, amatör ve profesyonel araştırmacılara, deniz tarihçilerine referans sağlayacak bir çalışma olacağını da söyleyen Başkan Ahmet Çetin, "Bu değerli kitabın yazılmasına katkı sağlayan ve emeği geçen başta Editör Doç. Dr. Fatma Şimşek olmak üzere diğer tüm yazarlara ayrıca kitabın basım aşamasında sunduğu katkılar için de Q Terminals Antalya Liman İşletmesine teşekkürü bir borç bilirim" ifadelerini kullandı.

Vali Yazıcı’ya kitabı takdim etti

İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin Antalya denizciliğinin önemli bir kaynağını oluşturan “Antalya’nın Denizcilik ve Deniz Ticareti Tarihi" kitabını Antalya Valisi Ersin Yazıcı’ya takdim etti. 
Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya’nın Denizcilik ve Deniz Ticareti Tarihi adlı kitabın günümüze ve geleceğimize önemli bir ışık tutacağını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti. Ziyarette DTO Antalya Şube Müdürü Cüneyt Koşu da hazır bulundu.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.