16 Nisan 2024
  • İzmir23°C
  • İstanbul20°C
  • Antalya26°C
  • Ankara20°C

ERKEN AL, AZ ÖDE

Türk turizm sektörünün lider operatörü Etstur, 2016- 2017 Erken Rezervasyon Dönemini başlattı

Erken Al, Az Öde

19 Kasım 2016 / 17:25

TURİZMİN SESİ


İSTANBUL- Türk turizm sektörünün lider operatörü Etstur'un %45 indirim oranıyla başlayan Erken Rezervasyon dönemleri,  her ay %5’lik oranda azalarak devam edecek. Etstur Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy, 2016 değerlendirmesi, 2017 hedef ve beklentileri ile ilgili düzenlenen basın toplantısına geçen sezonu değerlendirerek başladı.“2016 yılı ile ilgili söylenecek fazla bir şey yok. Yaşanabilecek olası kötü senaryoların yaşandığı bir sezonu geride bırakıyoruz. Dibi gördüğümüzü varsayarsak 2017 ile birlikte rakamların olumlu şekilde düzeleceğini ön görüyoruz. Avrupa’dan gelen ilk rakamlar çok iç açıcı olmasa da ilerleyen tarihlerde 2016 rakamlarını yakalayacak gibi gözüküyor. Rusya’dan turist akışının tekrar başlaması sebebiyle özellikle Antalya’da çok önemli doluluk artışları olacaktır. Rusya’daki artış beraberinde Rusça konuşan diğer ülkelerden gelen turist akışını da olumlu etkileyecektir. Bu sebeple özellikle Antalya bölgesini 2016’ya kıyasla 2017’de çok daha şanslı görüyoruz.

Biz Etstur olarak 2015 yılından sonra 2016 yılını da beklentilerimizin üzerinde %30’luk bir büyümeyle kapatıyoruz. Turist akışındaki bozulmada alternatif olarak iç pazar görüldüğü için özellikle Türk turistler çok avantajlı tatil imkânları yakaladılar ve daha çok tatile çıktılar.” dedi.

72 saate kadar koşulsuz iptal hakkı
Bu dönem içerisinde uygulanan Erken Rezervasyon Sigortası ile tatilcilere konaklamalarından 72 saat öncesine kadar tatilini sorgusuz iptal etme güvencesi de sağlanıyor. Yerli misafire söylemek istediğimiz şu;  erken rezervasyon her zaman avantajlıdır. 15 Temmuz’da ülkemizde yaşanan talihsiz olaydan sonra izinleri iptal edilen kamu personelinin yanı sıra tatile çıkmak istemeyen misafirlerin Etstur’dan satın aldıkları tatillerini iptal etmekte hiçbir sorun yaşamadıklarına değinen Mehmet Ersoy, “Bu yaşanan olumsuzluk aslında son dakika sürprizlerinin ne kadar gerçek olduğunu gösterdi hepimize. 72 saate kadar koşulsuz iptal avantajı, sigorta yaptıran tüm misafirlerin herhangi bir mağduriyet yaşamadan bu haklarını sorunsuz bir şekilde kullanmasına olanak sağladı.” dedi. 15 Temmuz sürecinde 20 binden fazla oda iptali aldıklarını belirten Ersoy, sigorta yaptıran misafirlerin ödemelerini 24 saat içinde eksik olarak geri yaptıklarını da sözlerine ekledi.

2017 yaz sezonu için de Türk turist otellerde avantajlı olacak
Ersoy, sözlerini “Otellerde fiyatlar döviz kurlarına göre ayarlanmasına rağmen son zamanlardaki yüksek kur artışları TL fiyatlara oteller tarafından birebir yansıtılmadı. Bu sebeple Türkler bu sene de birçok otelde yabancı turistten daha düşük fiyat ödemeye devam edecekler.” şeklinde sürdürdü.

Yurtdışına 2017 yılında  %20 büyüme ile 75.000 kişiyi yurtdışına götürmeyi planlıyoruz
Etstur’un yurtdışı rakamlarını da paylaşan Mehmet Ersoy “Yurtdışı turlarda 2016 yılını ülkemizde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen  %10 büyüme ile yaklaşık 65.000 kişi ile kapattık. 2017 yılında da  %20 büyüme ile 75.000 kişiyi yurtdışına götürmeyi planlıyoruz.2017 yılında düzenleyeceğimiz programlara alternatif olarak İran'dan Hindistan'a, Basko'dan Lapland'a pek çok yeni program hazırlayıp Etstur misafirlerinin beğenisine sunduk.” dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.