19 Nisan 2024
  • İzmir23°C
  • İstanbul20°C
  • Antalya26°C
  • Ankara20°C

KKTC TURİZMİNİN GELİŞMESİ İÇİN UÇAK BİLETİ FİYATLARI UCUZLAMALI

KKTC Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Orhan Tolun, Kıbrıs'ın turizm potansiyeli ve havayolu sorunları hakkında önemli açıklamalarda bulundu

KKTC turizminin gelişmesi için uçak bileti fiyatları ucuzlamalı

17 Şubat 2024 Cumartesi 12:09

TURİZMİN SESİ- ÖZEL HABER


ANTALYA- Tolun, KKTC'in turizm sektörünün büyümesi için uçak biletlerinin ucuzlaması ve Ercan Havalimanı'nın uluslararası statüye kavuşması gerektiğini vurguladı. Tolun, KKTC'de 180 acente faaliyet gösterdiğini, bunlardan 160'ının işletme belgesine sahip olduğunu belirtti. KKTC'in bu yıl turizmden 1 milyar dolar gelir elde etmeyi hedeflediğini söyleyen Tolun, KKTC'de konaklamalı 1 milyonun üzerinde turist ve 5 milyon geceleme bekliyoruz. Kişi başına 1000 dolar harcama yapılması halinde, 4 kişilik bir aile haftalık 4 bin dolar bırakır. Bu da ekonomimize büyük katkı sağlar" dedi.

Tolun, KKTC'ye gelen turistlerin yüzde 70'inin Türkiye'den, yüzde 10'unun Almanya'dan, yüzde 10'unun İngiltere'den ve yüzde 10'unun da diğer ülkelerden geldiğini ifade etti. Tolun, KKTC'in en büyük pazarı Türkiye'dir. Türkiye ile olan ilişkilerimizi geliştirmek ve sürdürmek zorundayız. Ayrıca diğer ülkelerden de daha fazla turist çekmek için tanıtım çalışmalarımızı arttırmalıyız" diye konuştu.

Tolun, KKTC'in turizm sektörünün en büyük sorununun havayolları olduğunu söyledi. Tolun, "Havayollarının acentelere kolaylık sağlaması gerekiyor. Uçak bilet fiyatları ucuzlarsa, turist sayımız 1.5 kat daha fazla olur. Uçak biletleri konusunda çok girişimimiz oldu ama sonuç alamadık. Havayollarının rekabetçi fiyatlar sunması ve acentelere komisyon vermesi lazım" dedi.

Tolun, aktarmalı olarak KKTC'a gelen turistlerin de kayıp olduğunu belirtti. Tolun, "Farklı ülkelerden Antalya üzerinden KKTC'a uçan turistler var. Bu da bizim için kayıptır. Ercan Havalimanı yenilendi ve genişledi. Artık uluslararası havaalanı statüsüne alınmalıdır. Böylece direkt uçuşlar artar ve turistler daha rahat gelir" dedi. Tolun, KITSAB olarak KKTC'nin turizm sektörünü geliştirmek için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.