25 Haziran 2024
  • İzmir38°C
  • İstanbul33°C
  • Antalya31°C
  • Ankara33°C

SIRBİSTAN’IN DEĞERLERİ UNESCO TARAFINDAN KORUMA ALTINDA

Balkan Yarımadası’nın önemli ülkelerinden Sırbistan, özellikle son dönemlerde yükselişte olan bir tatil destinasyonu

Sırbistan’ın Değerleri UNESCO Tarafından Koruma Altında

04 Mart 2022 Cuma 14:36

TURİZMİN SESİ


Köklü tarihi, kültürel değerleri ve benzersiz güzellikteki cazibe merkezleriyle Balkan tatilini son derece cazip kılan Sırbistan, UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu) tarafından koruma altına alınmış değerleriyle de dikkatleri üzerine çekiyor.

Sırbistan’ın Yaşayan Kültür Değerleri ve Somut Mirasları

İnsanlık için muazzam bir öneme sahip tarihi ve kültürel değerlerin, geleneklerin ve doğal güzelliklerin belirlenerek koruma altına alındığı UNESCO Listeleri’nde, Sırbistan’ın ismine sıkça rastlamak mümkün. Paha biçilemez bir Bizans sanatı koleksiyonuna sahip Studenica Manastırı; bazilikalardan hamamlara ve tapınaklara kadar çok sayıda dikkat çekici Roma kalıntısına sahip Gamzigrad-Romuliana Sarayı; dünyanın en iyi Orta Çağ fresklerinden bazılarına ev sahipliği yapan Stari Ras ve Sopocani tarihi kompleksleri ve yüksek estetik değerlere sahip, kabartmalı motifli mezarları ile Stecci Orta Çağ Mezarlıkları, gelecek nesillere de miras kalabilmeleri için UNESCO tarafından korunan değerler arasında.

Sırbistan, İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirasları Listesi’ne de iki önemli değeriyle katkıda bulunmuş. Bunlardan ilki Sırp halkının etnik kimliğinin bir ifadesi olarak, koruyucu azizlerinin uğruna düzenledikleri Slava Kutlamaları, diğeri de Sırp ulusal kimliğinin ayırt edici özelliği olması bakımından önem taşıyan geleneksel Sırp Halk Dansı Kolo.

Dünyanın Hafızası: İnsanlık İçin Büyük Öneme Sahip Bir Miras Koleksiyonu

UNESCO’nun Dünyanın Hafızası Programı, dünyanın dört bir yanına yayılmış evrensel bir değere sahip olan belgeleri, sözlü gelenekleri ve çeşitli materyalleri bir araya toplayarak korumayı hedefliyor. Sırbistan da sahip olduğu değerleri ile bu önemli listede yer almayı başarmış. Olağanüstü güzellikte minyatürlere sahip bir Sırp el yazması ve 20. yüzyılın en büyük bilim adamlarından Tesla’nın geride bıraktığı muazzam arşivi, sonraki nesillere ışık tutmaları bakımından son derece değerli miraslar.

Etiketler: ,
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.