05 Şubat 2023
  • İzmir4°C
  • İstanbul3°C
  • Antalya6°C
  • Ankara-6°C

SLOVENYA’DA ALTIN ELLERDEN TÜRK MUTFAĞI LEZZETİ

Altınbaş Üniversitesinin Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, Türkiye ve yurtdışı tüm temsilciliklerde kutlanan Türk Mutfağı haftasında yerini aldı

Slovenya’da Altın Ellerden Türk Mutfağı lezzeti

31 Mayıs 2022 Salı 10:19

TURİZMİN SESİ


Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri çerçevesinde Slovenya Büyükelçisi Aylin Taşhan’ın davetlisi olarak katıldıkları bu etkinlikte ilk defa Akademik seviyede bir Türk Mutfağı sunumu yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığının bir süre önce, Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde yayınladığı Türk Mutfağı Kitabında yer alan nefis yemekler, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Gökhan Taşpınar, Öğretim Görevlisi Yaşar Sevimli ve Araştırma Görevlisi Sercan Azbaz’ın yorumlarıyla sunuldu ve büyük beğeni topladı.

altinbas-universitesinin-uygulamali-bilimler-fakultesi-gastronomi-ve-mutfak-sanatlari-bolumu.jpgAltınbaş Üniversitesinin Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Dr. İnanç Atılgan ise bir yurtdışı elçiliğinde üst düzey diplomatların ve önemli iş insanlarının bulunduğu seçkin bir etkinlikte, ilk defa akademik seviyede Türk mutfağı sunumu yapıldığını dile getirdi. Dr. İnanç Atılgan, üniversite olarak benimsedikleri uluslararasılaşma stratejisi kapsamında Gastro diplomasinin güzel bir örneğini sergilediklerini ifade etti. Dr. İnanç Atılgan, Slovenya’nın AB Dönem Başkanı olması ve kazanmış olduğu 5 Michelin Yıldız sayesinde 2021 Avrupa Gastronomi Bölgesi ilan edildiğini hatırlatarak, kültürleri birbirine yakınlaştırması bakımından gastronominin çok önemli olduğunu söyledi. Türk Mutfağının bütün kapıları açarak ülkemizin tanıtıma büyük katkılar sağladığını belirtti. “Üniversite olarak ilk uluslararası etkinliğimizi bu nedenle Slovenya Büyükelçiliğinde yapmamız büyük gurur ve mutluluk verdi” dedi.

 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.