14 Ağustos 2022
  • İzmir23°C
  • İstanbul24°C
  • Antalya27°C
  • Ankara23°C

TÜRKİYE'DE SICAK HAVA BALONU UÇUŞU YAPILAN 5 BÖLGE

Türkiye, sıcak hava balonu turlarının en fazla yapıldığı ülkelerden birisidir. İklimin elverişli olması ülkenin pek çok şehrinde balon uçuşları yapılmasına olanak sağlıyor

TÜRKİYE'DE SICAK HAVA BALONU UÇUŞU YAPILAN 5 BÖLGE

31 Temmuz 2022 Pazar 15:17

TURİZMİN SESİ


Dünyanın en güzel aktivitelerinden olan sıcak hava balonu turları özel eğitimli pilotlar tarafından yapılmaktadır. Tesisler ve tesislerdeki ekipmanlar düzenli olarak kontrol edilmektedir. Bu sebeple turlar tamamen güvenli şekilde yapılmaktadır. Türkiye'de güvenilir olarak sıcak balon uçuşu yapılan 5 merkezi gelin birlikte inceleyelim...

1- Kapadokya (Nevşehir)

Nevşehir Kapadokya bölgesi, dünya genelinde balon turu yapmak için en uygun bölgelerden birisidir. Her sene hem yerli hem yabancı turistlerin akın ettiği bölgede yılın yarısından çoğunda uçuş yapılıyor. Genel olarak ortalama 250-260 gün balonla uçuş yapmak için müsaittir. Sabah 5:30'da başlayan uçuşlar yaklaşık 1 saat 15 dakika sürüyor. Uçuş sırasında peri bacaları, volkanik vadiler, taş evler ve üzüm bağları izleniyor.

2- Frig Vadisi (Eskişehir)

Frig Vadisi güzelliği ile Kapadokya'yı andırmaktadır. Eskişehir, Afyon ve Kütahya illerinin kesişim noktasında yer alan bir bölgedir. 3000 yıllık Frigya Uygarlığına ait izler bölgede yer almaktadır. Uçuşlar genel olarak Yazılıkaya ve İhsaniye civarında yapılmaktadır.

3- Göller Yöresi (Burdur)

Hem yerli, hem yabancı turistlerin ziyaret ettiği bir bölge de Göller Yöresidir. Antalya'ya yakın olmasından dolayı yabancı turistlerin de sıcak balon uçuşu için tercih ettiği bu bölgeden Salda, Burdur ve Karataş göllerini izleniyor. Göller yöresinde uçuşlar sabah ve akşamları yapılmaktadır. Gün doğumu ya da gün batımını balon ile izlemek için en uygun saatler seçilmektedir.

4- Ahlat (Bitlis)

Bitlis'in kültürel ve tarihi yapısını tanımak için bu bölgede sıcak balon turu yapılabilir. UNESCO’nun dünya mirasları listesinde bulunan Selçuklu eserleri, Nemrut Dağı, Süphan Dağı ve Van Gölü balon turu ile izlenmektedir. Sıcak balon turları bu bölgede sadece yaz aylarında yapılmaktadır.

5- Pamukkale (Denizli)

Denizli sıcak balon turları Hierapolis Antik Kenti ve Pamukkale traverterlerini kuşbakışı izleme olanağı sunuyor. Turlar yeni günü karşılamak için gün doğumunda yapılmaktadır. Kış aylarında 06:30, yaz aylarında 04:30'da otellerden alınıyor. Yaklaşık 45 dakikalık uçuştan sonra yere inen balonda yeni gün kutlanıyor.

Sıcak hava balonu gezilerinde hava durumu çok önemlidir. Bazı bölgelerde kışın çok soğuk, yağışlı ve sisli geçmesi balon turlarının yapılmamasına sebep olmaktadır. Örneğin Bitlis'te sadece yaz aylarında sıcak balon turu yapılmaktadır. Bunun için sıcak balon turu yapmak için bölge seçerken mutlaka hava durumuna ve balon turlarının yapıldığı dönemlere dikkat edilmesi gerekir.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.