05 Şubat 2023
  • İzmir4°C
  • İstanbul3°C
  • Antalya6°C
  • Ankara-6°C

WWF’İN BLUE PANDA YELKENLİSİ ÇEŞME’DEN DİLEK YARIMADASI’NA YOLA ÇIKTI

Blue Panda, Slalom Dünya Rüzgâr Sörfü Şampiyonası ile Çeşme’ye veda etti

WWF’in Blue Panda yelkenlisi Çeşme’den Dilek Yarımadası’na yola çıktı

16 Ağustos 2022 Salı 12:22

TURİZMİNSESİ


Akdeniz’i tehdit eden sorunlara dikkat çeken Blue Panda yelkenlisi, WWF Plastik Atıksız Şehirler Ağı Üyesi İzmir’in pilot ilçesi Çeşme’yi ziyaretini tamamladı. IFCA Slalom Dünya Rüzgâr Sörfü Şampiyonası’nın açılışına katıldıktan sonra Çeşme’den ayrılan Blue Panda, biyolojik çeşitlilik gözlemleri yapmak üzere Kuşadası’ndaki Dilek Yarımadası’na yelken açtı.

WWF’in Akdeniz’i tehdit eden sorunlara dikkat çekmek için Fransa’dan yola çıkan Blue Panda yelkenlisi, İtalya’nın ardından Plastik Atıksız Şehirler Ağı üyesi İzmir’in pilot ilçesi Çeşme’yi ziyaretini tamamladı. 14 - 21 Ağustos tarihleri arasında Alaçatı’da düzenlenecek TWT IFCA JYM Slalom Dünya Rüzgâr Sörfü Şampiyonası’nın açılışına katılan Blue Panda, şampiyona yarışçıları tarafından uğurlanarak Dilek Yarımadası’na doğru yola çıktı.

Nafiz Karadere: ‘Plastik atıksız bir gelecek birlikte mümkün!’,

Blue Panda yelkenlisi, İzmir’de son olarak dün düzenlenen Slalom Dünya Rüzgâr Sörfü Şampiyonası’nın açılış törenine katıldı. Törende konuşma yapan WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz Karadere, plastik kirliliği ile mücadelenin birlikte mümkün olduğuna dikkat çekti.

Karadere, konuşmasında şunları ifade etti: “Bize havamızı, suyumuzu, toprağımızı sunan doğamız, plastik kirliliği tehdidiyle karşı karşıya. Her yıl 20 milyon tondan fazla plastik atık denizlerimize karışıyor. Bu nedenle Türkiye’de düzenlenen uluslararası bir rüzgâr sörfü organizasyonunun plastik atıksız olması, plastik kirliliği ile mücadele açısından çok önemli.  Bu şampiyonada yarışçılarımıza matara hediye ederek tek kullanımlık PET tüketimini azaltmayı amaçladık. Siz de mataranızla veya bardağınızla su içerek PET tüketiminizi azaltabilirsiniz. Plastiğin azaltımı çok önemli ama bir o kadar önemli olan bir şey de plastik atıklarımızın denizlere karışmayacak şekilde bertaraf edilmesi. Bu nedenle siz de geri dönüşüme katkıda bulunarak denizlerimizin daha temiz olmasını sağlayabilirsiniz. Geri dönüşüm kutu ve konteynerleri hem şampiyona alanında, hem de dışarıda mevcut. Plastik atıksız bir gelecek birlikte mümkün!”

Dilek Yarımadası’nda biyolojik çeşitlilik gözlemleri yapacak

Kuşadası’ndaki Dilek Yarımadası’na yelken açan Blue Panda’nın bu ziyareti çerçevesinde, 25 Ağustos’a kadar, WWF-Türkiye deniz ekibi ile 7 Fransız gönüllü, deniz çayırları ve kayalık deniz alanlarında biyolojik çeşitlilik gözlemleri yapacak. Gözlemler ışığında Doğa Koruma ve Milli Park Müdürlüğü temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri gibi paydaşların katılımıyla, deniz koruma alanları ve denizel biyolojik çeşitliliğe ilişkin toplantılar düzenlenerek deniz koruma alanlarının önemine dikkat çekilecek. 
 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.