27 Eylül 2023
  • İzmir29°C
  • İstanbul27°C
  • Antalya33°C
  • Ankara23°C

BENDE FOTOĞRAFIN HİKÂYESİ

BORA ÖZGEN

22 Mayıs 2023 Pazartesi 19:34

Bir bakıştaki heyecanı, en güzel fotoğraflar sabitler. Aldığım ilk makine ile fotoğrafı deklanşöre basarak, izleyerek kurcalayarak öğrendim. Yani Analog fotoğraf makinemi. Bir analog fotoğraf makinesi içerisine filmi, taktığınız andan film bitene kadar içinden çıkaramazsınız. Analog fotoğrafçılık aslında film fotoğrafçılığıdır.

Turizm sektöründe ve doğa sporlarında Spor aktivitelerinde çalışırken fotoğraflar çekmeye başladım. O süreçte fotoğraftan para kazanmaya da başladım. Elimden biran bile bırakmadığım fotoğraf makinam, bu serüvenim dijital makinalarımla devam ediyor. 

Psikoloji bilimi “bakma” eyleminin hisleri tetiklediğini söyler, zira gözler beyin ve sinir sistemiyle doğrudan bağlantılıdır. Durağan bir görüntü olan “Fotoğraf” ise anın daha iyi algılamasına olanak verdiği için akla ve kalbe de hitap eden en güçlü görsel kültür ürünüdür.

İçinde bulunduğumuz iletişim çağında insanoğlu hayatını düzenleyebilmek için, etrafında olan bitenden sürekli olarak haberdar olmak durumundadır. Bu nedenle en doğru haberleri en hızlı biçimde elde etmek istemektedir. 

Bunun en pratik yöntemi ise kitle iletişim araçlarından yararlanmaktır. Haberleri görsel olarak elde edebilmek ve hedef kitleye iletebilmek için de fotoğraflara gereksinim duyulmaktadır.

Görsel alanda iletişimin büyük bir bölümünü fotoğraf üstlenmiştir. Kitle iletişimindeki en etkili araçlardan biri olan yazılı ve dijital basında çıkan hemen hemen tüm haberlerde fotoğraf kullanılmaktadır. 

Haberi görsel malzemeyle daha anlaşılabilir hale getirmek bir haberci için büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Fotoğraf, gazete, dergilerde ve dijital medyada yüksek kullanım oranı ile doğrudan mesaj verebilme, okunma oranını yükseltebilme, hit kazanma daha da önemlisi haberi doğrulayıcı en büyük kanıt olma niteliklerini taşımaktadır.

Haber fotoğrafçılığı zor, zor olduğu kadar da sorumluluk isteyen bir iştir. Haber fotoğrafçısı, sıradan bir fotoğrafçıya oranla çok daha büyük bir özveriyle, haberin olduğu her yerde bulunarak medya için haberleri görselleştirmektedir. 

Konuşulana, anlatılana ya da verilmek istenen mesaja yönelik fotoğrafı çeker. Her çekilen bir resim haber için konuşur. Bu nedenle fotoğraf çok önemlidir basında kullanıldığında, öne sürülen fikirlere kanıt niteliği oluşturmakta, haberin inanılırlığını arttırmaktadır. Bu yüzden eline her fotoğraf makinesi alan kişi, haber fotoğrafçısı olamaz.

Aynı zamanda fotoğraf yazıya göre daha fazla ilgi çektiği için haberlerin görülmesi ve okunmasını, daha uzun süre akılda kalmasını sağlamaktadır. Haber fotoğrafında en önemli unsur, foto muhabirinin bir olayı görüntülerken tarafsız olmaya özen göstermesidir. Aynı özeni bu fotoğrafları seçip yayınlayacak fotoğraf editörlerinin de göstermesi gerekmektedir.

Bir diğer önemli husus da, gerek foto muhabirinin, gerekse editörün, alanlarında eğitimli, uzman kişiler olmaları ve basın etiğine göre hareket etmeleridir. Bu yüzden eline her fotoğraf makinesi alan kişi, haber fotoğrafçısı olamaz. Benim çektiğim fotoğrafları da “anlaşman yoksa”, “Sen Çektin Bana Atsana”, bende PR’ıma ya da medyama fotoğrafları ileteyim kullansın kelimesi çok ucuzdur, saygınlığı yoktur. 
Bir defa değil “Haber Fotoğrafçılığı” devamlılık ister. Haber fotoğrafçılığı, kendisini bu mesleğe adayan insanların, haber olan her yerde bulunma ve çalıştığı kuruma fotoğraf iletme özverisiyle gerçekleşen bir meslektir.

Unutmayınız ki fotoğrafı çeken fotoğraf makinesi değil; onun arkasındaki gözdür. Fotoğraflar anılarımızı ölümsüz kılmanın en kolay yolu olmakla beraber yanımızda olmayan kişilere ya da ürünlere ulaşmamızı ve görmemizi sağlayan bir araçtır.

Her fotoğrafın başka bir anlamı vardır. Çekeceğim şeyin bir sınırı yoktur. İçinde insan olan, yaşam olan her fotoğraf beni ilgilendiriyor. Mekânla insan ilişkisini bir kompozisyon içine oturtmayı seviyorum. 

Fotoğrafın önemine çok fazla inandım, çok fazla sevdim. Ben özel anlar özel haberler özel ürünler için deklanşöre basıyorum. Ben elimdeki üretken fotoğraf makinama aşığım. 

Fotoğraflamak; Başı, gözü ve kalbi aynı görüş hattına koymaktır. Üzerine çalışılacak konuya ne kadar hâkim ve bilgi sahibiyseniz, elde edeceğiniz sonuçlar da o kadar etkili ve güçlü olacaktır. An’a özel fotoğraf çekmediyseniz sadece 'oradaydım' diyerek geri dönersiniz. Çek 1 resim atsana demeyin lütfen biraz ucuz kalıyor.

IŞIĞIM BOL OLSUN. 

DEKLANŞÖRÜMÜN SESİ 
HEP DUYULSUN…

 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.